Hürriyet

17 Haziran 2011 Cuma

Backtrack 4 Ekran Sorun


Bilindiği gibi bazı linux sürümleri bazı ekranlarda sorunlar yaratabiliyor. Bu yazıyı benim gibi küçük ekranlı netbookları olanların Backtrack açılışındaki ekran problemlerini çözebilmeleri için hazırlıyorum. Kendi başıma gelen problemleri nasıl çözdüğümü anlatacağım.
Ben netbook’ta RAM’den çalışacak şekilde kullanıyorum. Ekranın çözünürlüğü standartların biraz dışında olduğu için (Windows’da 1024×600 olarak kullanıyorum) KDE’nin başlatılmasında sorun oluşuyor. Bu yüzden Beta sürümünü VMware Player ile kullanıyordum. Sanırım bu tip sorunlar yüzünden Final sürümünde çok güzel bir komut eklemişler.
Backtrack açıldıktan sonra komut satırına X -configure yazıp enter’a basıyoruz. Ekran hemen yok olup ekranda yazılarla tekrar geliyor. Böylece ekran kartımızı KDE’ye göre ayarlamış oluyor. Ayar dosyasını ise /root/xorg.conf.new dosyasına kayıt ediyor.
Bizim tek yapmamız gereken bu dosyayı KDE’nin ekran ayarlarına baktığı dosya ile değiştirmek. Bunun içinse mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf komutunu yazıp enter’a basmamız yeterli. Ardından startx yazıp KDE’yi başlatabilirsiniz.
Bu işlemi her seferinde yapmak gerekiyor. Çünkü RAM’den çalışan sistem olduğu için kapatıp açtığımızda tüm oluşturduğumuz dosyalar siliniyor.